Kategorie

Węglowodany

Co to są węglowodany?

Węglowodany (cukry, sacharydy) to składające się z atomów wodoru, węgla i tlenu związki chemiczne. Charakteryzują się zazwyczaj wzorem sumarycznym CxH2yOy lub Cx(H2O)y . Węglowodany są nieodłącznym składnikiem diety, każdego człowieka. Dzielimy je:

według liczby jednostek cukrowych w cząsteczce:

  • proste(glukoza, fruktoza, ksyloza) - szybko wchłanialne przez organizm, stanowiące dobre lecz krótkotrwałe źródło energii, gdyż po jej wyczerpaniu dochodzi do spadku wytrzymałości.

  • złożone(sacharoza, laktoza, skrobia, glikogen, dekstryna) – długo wchłanialne przez organizm, przez co stanowią najlepsze źródło energii dla sportowców.

    według przyswajalności:

  • przyswajalne

  • nieprzyswajalne – błonnik pokarmowy

Co to są odżywki węglowodanowe?

Odżywki węglowodanowe to dostarczające energii suplementy diety, które nabyć można w bardzo niskiej cenie. Ich zadaniem jest uzupełnienie glikogenu w organizmie. Carbo jest tanią formą dostarczenia energii dla osób trenujących wytrzymałościowo i siłowo. (kolarzy, maratończyków, kulturystów itd.) Suplementacja węglowodanami odgrywa ważną role w rozbudowie masy mięśniowej.

Kto powinien stosować carbo?

Stosowanie carbo polecane jest wszystkim osobom obciążonym wysiłkiem fizycznym. Szczególnie przyjmowania węglowodanów wymagają organizmy tych, którzy trenują siłowo i wytrzymałościowo. Utrzymanie prawidłowego poziomu glikogenu ważne jest dla biegaczy, maratończyków, kolarzy, kulturystów, pływaków. Węglowodany ważną role pełnia także w prawidłowym spalaniu tkanki tłuszczowej. Jednak szczególnie zalecane jest dla osób , które chcą zwiększyć masę mięśniową.

Osoby mające tendencję do tycia nie powinny przyjmować więcej niż zaleca producent, gdyż nadmierny zapas węglowodanów przekształci się w niechcianą tkankę tłuszczową.

Jak stosować carbo?

Węglowodany zaleca się stosować:

  • przed treningiem – w celu dostarczenia energii niezbędnej podczas treningu (zalecane cukry proste i złożone)

  • w trakcie treninguw celu uzupełnienia energii do dalszych ćwiczeń (zalecane gdy trening trwa dłużej niż godzinę, w płynnej postaci)

  • po treninguaby dostarczyć utracony w trakcie treningu glikogen (zalecane do 30 min po wysiłku, zalecane cukry proste)

Dawka węglowodanów zależy od jakości, szybkości trawienia i wchłaniania węglowodanów ale także od masy ciała osoby przyjmującej. Musimy zastanowić się jaką funkcję ma pełnić przyjmowane carbo i kiedy je chcemy przyjmować. Jeżeli chcemy przyjmować go przed treningiem najlepiej wybrać cukry złożone lub proste, a jeżeli po treningu najlepiej wybrać cukry proste.

Polecane węglowodany: FA Nutrition Carborade, OLIMP Carbonox, Trec Vitargo Electro-Energy

Należy pamiętać, że zalecane dawki stanowią wzór stosowania. Przyjmowanie suplementów powinno być indywidualnie dopasowane do potrzeb każdego organizmu.

TY ZAPISUJESZ SIĘ DO NEWSLETTERA

MY WYSYŁAMY KOD RABATOWY 10%