Kategorie

Kreatyny

Co to jest kreatyna?

Kreatyna (kwas metyloguanidynooctowy) to powstający w organizmie ludzkim podczas przemiany materii związek chemiczny. Jedną z jej funkcji jest magazynowanie i uwalnianie energii (niezbędnej w procesie syntezy białek). Zbudowana jest z argininy, glicyny i metioniny -trzech aminokwasów. Występuje w mięśniach oraz ścięgnach. Ma wpływ na przemiany chemiczne, prowadzące do skurczów mięśni.

Jakie są formy kreatyny?

Monohydrat kreatyny – klasyczna forma kreatyny. Jest formą uwodnionej kreatyny, gdyż stanowi połączenie cząsteczki kreatyny z cząsteczką wody. Umożliwia przyrost suchej masy mięśniowej oraz poprawę rezultatów siłowych i wytrzymałościowych. Zaleca się stosowanie jej z białkiem i węglowodanami.

Jabłczan kreatyny – stanowi połączenie cząsteczki kreatyny z cząsteczką kwasu jabłkowego. Umożliwia wzrost masy mięśniowej, siły i wytrzymałości. Wspomaga także regeneracje po treningu.

Cytrynian kreatyny – stanowi połączenie cząsteczki kreatyny z cząsteczką kwasu cytrynowego. Wspomaga przyrost suchej masy mięśniowej, zwiększa wytrzymałość i przyspiesza regenerację.

Chelat magnezowy – stanowi połączenie cząsteczki kreatyny z cząsteczkami magnezu, dzięki czemu kreatyna nie rozpada się w kwasowym środowisku żołądka do kreatyniny. Jest jedna z najefektywniejszych form odżywek.

Etyl esterpowstaje w procesie estryfikacji kreatyny z alkoholem etylowym. Jest zaawansowana forma kreatyny przeznaczona dla zaawansowanych sportowców. Posiada silne działanie antykataboliczne i anaboliczne. Daje mniej widoczne przerosty, ale znacznie lepszej jakości.

Jak dawkować kreatynę?

Należy pamiętać, że dawkowanie każdej formy kreatyny jest inne:

Rodzaj kreatyny

Dawkowanie

Monohydrant kreatyny

5 gram przed śniadaniem oraz po treningu (stosowanie cykliczne)

1 gram przed śniadaniem oraz po treningu (stosowanie ciągłe)

Jabłczan kreatyny

5 gram przed śniadaniem oraz po treningu

Kre-alkalyn

1-1,5 gram przed śniadaniem oraz po treningu

Chelat magnezowy kreatyny

3-5 gram przed śniadaniem oraz po treningu

Kreatyna powinna przyjmowana być cyklicznie (cykl od 6-8 tygodni), ponieważ ciągłość jej spożywania powoduje, że staje się ona mniej efektywna.

W dzień wolny od ćwiczeń porcje kreatyny przyjmujemy przed śniadaniem oraz porcje przed innym do posiłkiem w ciągu dnia.

5 powodów dla których warto stosować kreatynę?

  1. Zwiększa intensywność treningu (wzrost siły i wytrzymałości)

  2. wspomaga przyrost czystej masy mięśniowej

  3. zapobiega zakwaszeniu mięśni

  4. działa antykatabolicznie (chroni mięśnie przed rozpadem)

  5. efekt napompowanych mięśni(poprzez napływ wody)


Należy pamiętać, że rezultaty uzależnione są nie tylko od suplementacji ale także od zbilansowanej diety i treningu.

Polecane kreatynyny: TREC Cm3 Powder, OLIMP Creatine Xplode, SCITEC 100% Creatine Monohydrant , MEGABOL Creatine Alkaline 1500

Należy pamiętać, że zalecane dawki stanowią wzór stosowania. Przyjmowanie suplementów powinno być indywidualnie dopasowane do potrzeb każdego organizmu.

TY ZAPISUJESZ SIĘ DO NEWSLETTERA

MY WYSYŁAMY KOD RABATOWY 10%