Najsilniejsze sterydy anaboliczne do budowania masy mięśniowej

 (2482)    (1)    0

  Doping

Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z siłownią i kulturystyczną dietą osiągają bardzo szybko dobre efekty treningów. W miarę nabierania doświadczenia na sali treningowej zdolność do budowania masy mięśniowej znacząco maleje. Przyrosty, mimo ogromnego zaangażowania i dyscypliny, są powolne i niezadowalające. Wiele osób decyduje się wówczas by sięgnąć po sterydy anaboliczne. Jeśli Ty również należysz do tych osób i szukasz informacji o tym, jakie sterydy stosować na masę mięśniową, chcesz poznać ich działanie, efekty i dawkowanie, a także skutki uboczne, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

1. Testosteron (Testosterone Enanthate, Testosterone Propionate, Omnadren 250)

Testosteron to męski hormon o niezwykle cenionych w sporcie właściwościach. Jest to męski hormon płciowy, którego naturalna produkcja nie zawsze zadowala osoby trenujące ponieważ nie wywiera takiego wpływu na budowanie siły i sylwetki jak wspomaganie dodatkowymi, sporymi dawkami tego hormonu. Doping testosteronem to podstawa wielu sportów, a więc nie tylko kulturystyki. Zdarza się również, że większe dawki testosteronu stosują zawodowi żołnierze, a mniejsze osoby starsze, chcące wciąż cieszyć się swoją męskością na wysokim poziomie.

 - działanie testosteronu


Testosteron odpowiada za wykształcenie cech męskich - takich jak owłosienie ciała, niski głos, prawidłowe działanie organów płciowych. Natomiast, osoby trenujące interesuje z pewnością jego wpływ na zwiększoną syntezę białek (w tym mięśniowych) oraz mineralizację kości. Mówiąc w skrócie, testosteron wspomaga regenerację, przyrost masy mięśniowej i wzmacnia kości.

- propionat czy enantat? Jaki testosteron na masę?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki testosteron jest najlepszy na cyklu budowania masy mięśniowej. Tutaj odpowiedź jest jednoznaczna - każdy. Bowiem długość estru, czy to enantat, czy cypionat, czy też krótszy propionat, nie wpływa na siłę działania środka. Długie estry uwalniają się wolniej i stabilniej. Enantat testosteronu ma okres półtrwania ok. 4 dni, zatem nie wymaga aż tak częstych injekcji jak popularny “prop”, który należy stosować codziennie lub co drugi dzień. Wybór estru w tym przypadku zależy od tego jak często chcemy wbijać w siebie igłę z tym środkiem. Warto zwrócić uwagę, że na czarnym rynku można również spotkać mieszanki estrów, np. takie jak sustanon. Omnadren 250, o którym pewnie wiele osób słyszało, to właśnie taki apteczny mix estrów o różnym czasie uwalniania.

- dawki testosteronu na masę

Dawki testosteronu, stosowanego w dopingu, są bardzo różne - od 250mg nawet do 2g tygodniowo w przypadku profesjonalistów. Dawka zależy oczywiście to od masy mięśniowej danej osoby, bo im większa masa tym więcej dostępnych receptorów androgenowych, stażu, celów treningowych i tolerancji na skutki uboczne.

- skutki uboczne dopingu testosteronem

Do najczęściej spotykanych skutków ubocznych, stosowania dużych dawek testosteronu, należą: łysienie typu męskiego, przerost gruczołu prostaty, trądzik, tłusta cera, zwiększone ciśnienie krwi, wahania libido, ginekomastia (powiększenie sutków), zachwiania profilu lipidowego (cholesterol) oraz stany zapalne po zastrzykach. Większość z wymienionych nie jest spowodowana bezpośrednio przez sam testosteron a produkty jego przemiany, takie jak DHT – dihydrotestosteron oraz estradiol.

2. Nandrolon (1-nortestosteron, deca durabolin, NPP)

Nandrolon to związek chemiczny pochodny do testosteronu, spotykany w takich środkach jak popularna Deca (Deca-durabolin, czyli dekanian nandrolonu) czy NPP (fenylopropionian nandrolonu). W literaturze środek ten może również występować pod nazwą 19-nortestosteron.  

- jak działa deca durabolin?


Nandrolon jest silniejszym anabolikem niż testosteron. Również wpływa mocno na syntezę białek mięśniowych i mineralizację kości. Inną, cenioną cechą deki jest jej pozytywny wpływ na kondycje stawów. Nandrolon powoduje zatrzymanie wody w stawach przez co te są lepiej nawilżone, a to pozwala zmniejszenie dolegliwości bólowych.

- deka czy NPP – jaki ester nandrolonu stosować?

Wybór pomiędzy klasyczną deką, a jej krótszym estrem, czyli NPP to również kwestia wygody stosowania i długości cyklu. Długa forma nandrolonu idealnie nadaje się na długie cykle – 10-14 tygodni. Wolno się “rozkręca” ale jej działanie jest stabilne i utrzymuje się również przez pewien okres po ostatnim zastrzyku. Natomiast NPP wymaga częstych injekcji (przynajmniej co 2 dni), ale szybciej osiąga wysokie stężenie w krwioobiegu przez co może nam się wydawać, że działa “mocniej”.

- skutki uboczne deca-durabolin

Oprócz typowych dla SAA skutków ubocznych, takich jak nadciśnienie, trądzik, zaburzenia krzepliwości krwi, nandrolon może powodować pewien rodzaj impotencji, czyli tzw. “deca dick”. Jest to bardzo krępująca przypadłość, która polega na obniżeniu zdolności do utrzymania erekcji lub jej całkowitym braku, nawet mimo ogromnego popędu seksualnego. To z kolei zaburza samoocenę i może prowadzić do pojawienia się zaburzeń depresyjnych. Ratunkiem na ten stan rzeczy jest równoległe stosowanie testosteronu w dawce przynajmniej równej stosowanej dawce nandrolonu (lub wyższej).
Jeśli decydujesz się na stosowanie tego środka, pamiętaj by stosować odpowiednią profilaktykę, która pomoże obniżać skutki uboczne stosowania tego środka. Pamiętaj również o regularnym badaniu poziomu prolaktyny, której nadmiar jest szkodliwy. Doping nandrolonem zwiększa ilość produkowanej prolaktyny, ale możemy ją obniżyć stosując leki takie jak Cabaser. Skuteczna w obniżaniu stężenia prolaktyny jest również witamina B6, ale dopiero w bardzo dużych dawkach rzędu 300 – 600mg na dobę.

3. Metanabol (metadienon, dianabol, lub popularna "metka")

Metanabol to popularny środek stosowany zarówno przez profesjonalistów jak i zupełnych amatorów dopingu. Jest względnie łatwo dostępny, a cena metanabolu jest relatywnie niska. Niestety, środek ten pomimo wysokiej skuteczności w budowaniu masy mięśniowej niesie ze sobą wiele skutków ubocznych.

- jak działa metanabol

Metanabol został stworzony z myślą o przeciwdziałaniu zanikowi mięśni przy niektórych, ciężkich chorobach. Znacząco poprawia bilans azotowy, powoduje podniesienie poziomu IGF-1, obniża kortyzol i zwiększa wydzielanie dopaminy. Dodatkowo, metanabol zwiększa ilość magazynowanego glikogenu mięśniowego. Dzięki silnym właściwościom anabolicznym, efekty stosowania metanabolu w postaci kilku dodatkowych kilogramów na wadze są szybkie do uzyskania.

- dawkowanie metanabolu

Większość źródeł sugeruje stosowanie dawek metanabolu w granicach 15-30mg na dobę, przy czym jest to zależne od wagi osoby wspomagającej się tym środkiem. Większe dawki niosą ryzyko poważnych powikłań i problemów zdrowotnych (uszkodzenia wątroby, trzustki i żołądka). Z uwagi na krótki okres półtrwania metanabolu, który wynosi ok. 4 godziny, należy dzienną dawkę rozbić na kilka mniejszych porcji i przyjmować w odstępie właśnie wspomnianych 4 godzin, najlepiej z posiłkiem.

- skutki uboczne metanabolu

Metanabol silnie aromatyzuje więc będzie znacząco zwiększał poziom estrogenu. To z kolei powoduje nadmierną retencję wody, nadciśnienie i problemy z pracą układu krwionośnego, trądzik, tłustą cerę. Ponadto metanabol może powodować łysienie i zaburzenia libido. Jednakże największym problemem w stosowaniu metanabolu jest jego toksyczność dla wątroby, której skutki nie są odwracalne. Aby im w pewnym stopniu przeciwdziałać, stosując metanabol musimy go łączyć z tzw. “osłonkami”, czyli lekami i suplementami regenerującymi wątrobę i oczyszczającą ją z toksyn. Warto stosować takie osłonki jak Essentiale Forte, NAC, Liv-52, Heparegen czy Glutation TAD600.

4. Anapolon (oxymetolon, anadrol)

Anapolon to niezwykle silny anabolik, dostępny głównie w formie tabletek 50mg. Można również trafić na wersję injekcyjną. Wraz z ogromną siłą tego środka, w parze idą niezwykle silne skutki uboczne stosowania anapolonu.

- jak działa anapolon

Anapolon to steryd, który znacznie poprawia jakość treningu. Dzięki wzrostowi ilości czerwonych krwinek mięśnie są lepiej dotlenione i szybciej odzyskują energię po skończonej serii. Do tego, skutkiem stosowania anapolonu jest drastyczny wzrost siły mięśni. Dochodzi również do znacznej retencji wody, a wypracowana masa jest co najmniej średniej jakości.

- jak stosować anapolon

Anapolon, z uwagi na silną toksyczność dla wątroby, powinien być stosowany w krótkich cyklach, ok. 4-6 tygodni, w dawkach od 50mg do 150mg dziennie. Do wyższych dawek dochodzimy stopniowo, stosując tzw. “piramidę”.

- skutki uboczne anapolonu

Plusem anapolonu jest niewątpliwie fakt, że nie jest związkiem, który aromatyzuje, ale w pośredni sposób wpływa na receptory estrogenowe i wywołuje takie skutki, jak znacznie zwiększony poziom estrogenu. Jako równie silny androgen, będzie wykazywał większość skutków ubocznych charakterystycznych dla tej grupy związków. Pozostałe skutki uboczne stosowania anapolonu mają związek z podtruwaniem wątroby i flory jelitowej. Efektem tego są nudności, złe samopoczucie, brak apetytu, bóle brzucha, pogorszona odporność i narażenie na infekcje. Podczas cyklu na anapolonie, obowiązkowo należy stosować osłonki na wątrobę i preparaty probiotyczne.

5. Trenbolon (Trenbolone Acetate, Trenbolone Enanthate, Parabolan)

Trenbolon to zdecydowanie najsilniejszy steryd anaboliczno – androgenny. Pod względem chemicznym bardzo przypomina nandrolon, ale drobne różnice nadają mu całkiem innych właściwości. Trenbolon najcześciej występuje jako injekcyjny octan trenbolonu, enantat trenbolonu lub jako cykoheksymetylowęglan, znany jako parabolan. Podobnie jak w przypadku większości sterydów, długość estru wpływa na czas jego biodostępności. Trenbolon to powszechny środek, który również znajdzie doskonałe zastosowanie w budowaniu ogromnej masy mięśniowej.

- jak działa trenbolon

Popularny “tren”, niezależnie od formy chemicznej, bardzo silnie wiąże się z receptorami androgenowymi maksymalizując procesy syntezy białek. Jeśli dodamy do tego wpływ na zwiększenie retencji azotu, to otrzymamy idealny środek do budowy wysokiej jakości masy mięśniowej. Trenbolon zwiększa również wydzielanie IGF-1, a także uwrażliwia komórki satelitarne na jego działanie. Efektem tego jest szybsza regeneracja uszkodzonych włókien mięśniowych. Jest jeszcze jeden aspekt budowania czystej masy mięśniowej podczas stosowania trenbolonu. Otóż, “tren” poprawia partycjonowanie składników odżywczych i wchłanialność mikroelementów. Zmniejsza to ryzyko zatłuszczania się i maksymalizuje wykorzystanie protein do budowy mięśni.

- dawkowanie trenbolonu

Skuteczne dawki trenbolonu wynoszą nawet 30-50mg co dwa dni, bo tyle wynosi okres półtrwania tego środka. Natomiast znane są przypadki stosowania większych dawek, co oczywiście w pewnym stopniu skaluje zarówno efekty pożądane jak i te negatywne.

- skutki uboczne trenbolonu

Trenbolon, nawet pomimo tego że nie aromatyzuje ani nie wykazuje działania jak DHT, może powodować bardzo nieprzyjemne skutki uboczne. Należy tu wspomnieć o jego możliwym wpływie na wzrost stężenia prolaktyny (przez obniżenie stężenia T3), łysieniu, trądziku, poniesionym ciśnieniu. Niektóre osoby mogą doświadczyć wzrostu agresji podczas stosowania trenbolonu. Istnieje również ryzyko lekkiej impotencji, jak w przypadku nandrolonów, ale również i tutaj odpowiednia ilość testosteronu załatwi sprawę.

Łączenie sterydów na masę

Bazą każdego cyklu sterydowego jest testosteron. Nie powinno się prowadzić żadnego cyklu sterydowego bez niego, a już na pewno powinno się unikać stosowania solo środków takich jak deca durabolin czy NPP, oraz metanabolu. Większość sterydów anaboliczno-androgennych ma za zadanie zwiększyć jego siłę działania lub dostępność dla receptorów androgenowych. Natomiast, typowo w cyklach masowych nie może zabraknąć środków sprzyjających silnej retencji azotu, takich jak metanabol czy anapolon. Należy jednak unikać jednoczesnego stosowania kilku silnie hepatoksycznych środków naraz - np. łączenia metanabolu z anapolonem. Nie łączymy również środków, o podobnym działaniu ponieważ dublujemy wówczas potencjalne efekty uboczne. Dlatego też nie łączymy NPP czy deca durabolin z trenbolonem. Poniżej przedstawiono dwa przykładowe cykle sterydowe na masę dla osób początkujących i zaawansowanych. Warto wyjaśnić, że wspominane osoby początkujące to osoby, które już trenują wystarczająco długo, ale w świecie dopingu stawiają dopiero swoje pierwsze kroki. Odpowiednio przygotowany pierwszy cykl zapewni względne bezpieczeństwo a także pozwoli określić granice tolerancji na stosowane środki i skalę efektów ubocznych.

Przykładowy cykl sterydowy na budowę masy dla początkujących:

 

Testosteron mix

Testosteron propionat

Metanabol

Deca durabolin

Tydzień 1

250mg e4d

 

20mg

250mg ew

Tydzień 2

250mg e4d

 

30mg

250mg ew

Tydzień 3

250mg e4d

 

30mg

250mg ew

Tydzień 4

250mg e4d

 

30mg

250mg ew

Tydzień 5

250mg e4d

 

20mg

250mg ew

Tydzień 6

250mg e4d

100mg e2d

 

250mg ew

Tydzień 7

 

100mg e2d

 

250mg ew

Tydzień 8

 

100mg e2d

 

 

Tydzień 9

 

100mg e2d

 

 

Tydzień 10

odblok

Przykładowy cykl sterydowy na budową masy mięśniowej dla zaawansowanych:

 

Testosteron Enantat

Testosteron Propionat

Trenbolon (octan)

Metanabol

Anapolon

Tydzień 1

250mg e3d

 

 

 

 

Tydzień 2

250mg e3d

 

100mg e2d

20mg ed

 

Tydzień 3

250mg e3d

 

100mg e2d

30mg ed

 

Tydzień 4

250mg e3d

 

100mg e2d

30mg ed

 

Tydzień 5

250mg e3d

 

100mg ed

30mg ed

 

Tydzień 6

250mg e3d

 

100mg ed

20mg ed

 

Tydzień 7

250mg e3d

 

100mg ed

 

 

Tydzień 8

250mg e3d

 

100mg ed

 

 

Tydzień 9

250mg e3d

 

100mg ed

 

 

Tydzień 10

250mg e3d

 

100mg e2d

 

 

Tydzień 11

250mg e3d

 

100mg e2d

 

50mg ed

Tydzień 12

250mg e3d

 

100mg e2d

 

75mg ed

Tydzień 13

250mg e3d

 

100mg e2d

 

100mg ed

Tydzień 14

 

100mg ed

100mg e2d

 

75mg ed

Tydzień 15

 

100mg e2d

 

 

50mg ed

Tydzień 16

 

100mg e2d

 

 

 

Tydzień 17 i dalej

Odblok + kuracja probiotykami (np.. Vivomixx)

 

Legenda: ed - every day - codziennie, e2d - every 2 days - co 2 dni, e3d - every 3 days - co 3 dni, e4d - every 4 days - co 4 dni, ew - every week - co tydzień

UWAGA! Pamiętaj, że większość opisanych środków ma tendencje do aromatyzacji - największą metanabol i testosteron. W związku z tym, by uchronić się przed szkodliwymi skutkami nadmiaru estrogenu, powinieneś regularnie stosować inhibitory aromatazy (exemestan, arimidex, letrozol). W zależności od ilości stosowanych środków i poziomu estradiolu (E2), powinieneś tak dobrać dawkę inhibitorów aby utrzymać poziom tego hormonu w granicach normy

Źródła naukowe:

Evans NA. Current concepts in anabolic-androgenic steroids. Am J Sports Med. 2004 Mar;32(2):534-42. Review. PubMed PMID: 14977687.

Fink J, Schoenfeld BJ, Nakazato K. The role of hormones in muscle hypertrophy.Phys Sportsmed. 2018 Feb;46(1):129-134. doi: 10.1080/00913847.2018.1406778. Epub 2017 Nov 25. Review. PubMed PMID: 29172848.

Kuhn CM. Anabolic steroids. Recent Prog Horm Res. 2002;57:411-34. Review. PubMed PMID: 12017555.

 (2482)    (1)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Zostaw komentarz
Captcha
Facebook comments