Jaki rower treningowy wybrać i kupić? Jaki rower będzie najlepszy?

 (249)    (0)    0

  Trening

Decyzja o kupnie roweru treningowego już zapadła, a Ty nadal nie wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze upragnionego sprzętu.  Jaki rower wybrać? Jakie parametry są najważniejsze? Jak dopasować sprzęt do danej osoby? Zapraszam do dalszej części artykułu.

.

Rodzaj rowerów treningowych - pionowe, poziome, czy spinningowe?

.

Jedną z głównych i podstawowych klasyfikacji stacjonarnych rowerów treningowych jest ta, w której zwraca się uwagę na postawę, jaką przyjmuje siedząca na nich osoba.

.

Możesz wybrać trening w pozycji wyprostowanej (rowerek pionowy), półleżącej (rowerek poziomy) lub pochylonej do przodu (rower spinningowy).

.

Stacjonarny rower pionowy

.

Najpopularniejszym rodzajem rowerów treningowych są rowery pionowe. Trening na rowerze pionowym najbardziej przypomina jazdę na standardowym rowerze, ze względu na prawie pionową postawę.

.

Ćwiczenia na rowerku pionowym świetnie wpływają na mięśnie pośladków oraz ud. Są przeznaczone dla osób, chcących poprawić swoją kondycję oraz wytrzymałość. Nadają się również dla osób z chorobami serca oraz układu krążenia.

.

Rower treningowy pionowy nie będzie odpowiednim wyborem dla osób, mających problemy z kręgosłupem, ponieważ tego typu pozycja obciąża jeden z najważniejszych elementów naszego szkieletu, zapewniający nam stabilizację.

.

rower pionowy zielony

SPRAWDŹ OFERTĘ - ROWER MAGNETYCZNY HMS (9 KG) BIAŁO-ZIELONY

.

Jeśli masz problemy z kręgosłupem oraz ważysz ponad 100 kg, wybierz rowerek poziomy.

.

Zalety rowerków pionowych:

- stosunkowo niska cena (ceny zaczynają się już od 259,99 zł!)

- prosty w obsłudze

- świetny dla początkujących oraz osób z problemami kardiologicznymi

- zajmują niewiele miejsca

.

.

Wady rowerków pionowych:

- obciąża kręgosłup

- niewymagający dla osób zaawansowanych

.

Stacjonarny rower poziomy

.

Osoba korzystająca z rowerów poziomych przyjmuje pozycję półleżąco. W przypadku tych modeli nieco mniejszą pracę wykonasz mięśniami ud, niż w przypadku rowerów pionowych, a większą brzuchem.

.

Ćwiczenia w pozycji niemal leżącej nie obciążają kręgosłupa. Siedzenie posiada oparcie, a pedały są wysunięte maksymalnie do przodu. Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie nie tylko u osób borykająch się z bólami kręgosłupa, ale również u osób z nadwagą i osób starszych. Seniorzy często mają problemy z utrzymaniem równowagi na rowerze pionowym.

.

Zalety rowerów poziomych:

- stosunkowo niska cena (ceny zaczynają się już od 674,99 zł!)

- prostota obsługi

- świetny dla osób z nadwagą oraz osób z problemami z kręgosłupa

.

Wady rowerów poziomych:

- zajmują więcej miejsca niż rowery pionowe

.rowerek stacjonarny

SPRAWDŹ OFERTĘ - ROWEREK POZIOMY Z GENERATOREM HMS PREMIUM

.

Rower spinningowy

.

To rodzaj roweru przeznaczony dla zaawansowanych. Rower spinningowy służy do wykonywania bardzo intensywnych treningów w pozycji pochylonej (mocno pochylonej!), takiej samej jak w przypadku rowerów wyczynowych.

.

Rower spinningowy nie będzie dobrym wyborem dla osób, marzących o treningu w domowym zaciszu. To urządzenie dla profesjonalistów, którzy ze względu na swoje sezony treningowe nie mogą sobie pozwolić na przerwy spowodowane kiepskimi warunkami atmosferycznymi.

.

Zalety rowerów poziomych:

- zbliżone do rowerów wyczynowych

- dużo możliwości regulacji

- dla wymagających użytkowników

.

Wady rowerów poziomych:

- drogie

- przeznaczone tylko dla profesjonalistów

- są stosunkowo głośne

.

Jaki rower stacjonarny wybrać?

.

Kolejnym rodzajem, na który dzielimy rowery treningowe, jest typ koła zamachowego oraz mechanizm oporu, jaki zastosowano w danym modelu.

.

Rower mechaniczny

.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem, stosowanym w podstawowych modelach jest mechaniczny system stawiania oporu. Rowerki tego typu z reguły wybierają mniej wymagający użytkownicy. Z obsługą takiego systemu oraz ewentualną naprawą poradzi sobie nawet niedoświadczony użytkownik.

Trzeba jednak pamiętać, że rowery mechaniczne generują duży hałas, który może być uciążliwy dla innych domowników.

.

rowery mechaniczne

SPRAWDŹ OFERTĘ - W7207 ROWER MECHANICZNY LOGO ONE

.

Rower magnetyczny

.

Rower magnetyczny posiada bardziej zaawansowany system oporu. Jest spotykany w droższych modelach, stworzonych dla bardziej wymagających osób.

.

Wiele użytkowników testującycrowerki magnetyczne jest zdania, że trenuje się na nich znacznie lepiej niż na rowerach mechanicznych.

.

Rowerek magnetyczny jest zdecydowanie bardziej cichy od rowerka mechanicznego. Regulowanie odbywa się przy pomocy hamulca magnetycznego, dzięki czemu wybór stopnia oporu jest znacznie większy niż w przypadku rowerka mechanicznego.

.

Bardziej doświadczeni użytkownicy mogą ustawić bardzo wysoki poziom oporu, nieporównywalnie większy od wersji mechanicznej.

.

rower magnetyczny

SPRAWDŹ OFERTĘ - M0907 ROWER MAGNETYCZNY HMS PREMIUM

.

Rower elektromagnetyczny

.

Najbardziej nowoczesną propozycją na rynku jest rower elektromagnetyczny. W tego typu modelach zastosowano hamulec elektromagnetyczny, który jest sterowany elektrycznie za pomocą komputera. Rower elektromagnetyczny posiada możliwość ustawienia znacznie większego oporu niż w przypadku dwóch pozostałych typów.

.

Praca sprzętu jest bardzo cicha, a liczba funkcji oraz innych dodatków sprawia, że nawet najbardziej wymagający użytkownicy znajdą coś dla siebie.

.

Oczywiście sprzęt pracuje bardzo cicho, zaś ilość funkcji i dodatków sprawia, że nawet wybredni i zaawansowani sportowcy znajdą coś dla siebie.

.

Najważniejsze parametry - inne podstawowe parametry

.

Oprócz postawy, jaką przyjmuje użytkownik korzystający z roweru stacjonarnego oraz systemu oporu ważne są również pozostałe parametry, które mają wpływ na dalsze użytkowanie. Są nimi: waga osoby ćwiczącej, regulacja siodełka, gabaryty, masa urządzenia, pomiary, producent oraz inne dodatki wzbogacające nasz trening.

.

Rower stacjonarny - waga osoby trenującej

.

Przy wyborze sprzętu do trenowania warto zwrócić uwagę na maksymalne graniczne obciążenie. Dla niżej półki cenowej zwykle obciążenie wynosi 100 kg, natomiast dla urządzeń ze średniej i wyższej półki cenowej jest to wartość około 150 kg. Warto wybrać model odpowiedni do swojej masy ciała.

.

Regulacja siodełka oraz kierownicy w rowerku treningowym

.

Warto wybrać rower treningowy, który posiada szeroki zakres regulacji siodełka. Źle wyregulowane siodełko nie tylko utrudnia trening, ale na dłuższą metę może prowadzić do urazów. Urazy mogą być przyczyną przyjmowania nieprawidłowej pozycji podczas treningu, która dodatkowo może utrudniać efekty treningu. Oprócz wysokości siodełka liczy się również jego pochylenie i przesunięcie.

.

Ważnym aspektem jest także możliwość ustawienia kierownicy lub chwytów. Wygodna pozycja poprawi efekty oraz komfort treningu.

Rowerki stacjonarne do 500zł. Gdzie kupić najtańsze i dobre rowerki?

.

Gabaryty oraz masa urządzenia w rowerku stacjonarnym

.

Większości z nas zależy, by rower stacjonarny nie zajmował zbyt wiele miejsca w domu, przez co chcielibyśmy, aby jego rozmiary były możliwie jak najmniejsze. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno sprzętu, który można złożyć po zakończonym treningu.

.

Jednak… w przypadku zaawansowanego sprzętu nie ma takiej możliwości, dlatego trzeba wybrać dla niego odpowiednie miejsce w domu. Kolejnym utrudnieniem może być również masa urządzenia. Gdy wybierzemy rower ważący 80 kg, to jego przenoszenie  z miejsca na miejsce może być utrudnione.

.

Pomiar odległości, czasu, szybkości i inne funkcje w rowerze stacjonarnym

.

Obecnie nawet najbardziej podstawowy model roweru mierzy tj puls, czas, dystans, prędkość oraz spalone kalorie. Modele dla bardziej zaawansowanych użytkowników posiadają również czujniki mierzące tętno użytkownika. Większość z nich posiada również możliwość podłączenia telefonu lub tabletu, dzięki czemu można korzystać z gotowych programów treningowych. To z kolei sprzyja realizacji celów treningowych.

.

Dobra firma dobry rower stacjonarny

.

Na jakość urządzenia wpływa również producent. Decydując na marki renomowanych firm, mamy pewność, że spełnią one większość stawianych przez nas wymagań.
Polecamy szczególnie sprzęt firmy HMS, która jest jedną z najdłużej obecnych na naszym rynku marek sprzętu do ćwiczeń, sportowego, wyposażenia klubów fitness i siłowni.

.

Dodatki umilające trening

.

Co prawda nie są to niezbędne elementy roweru treningowego, ale sprawiają że monotonne pedałowanie może nabrać przyjemniejszego charakteru. Dodatki mogą pomóc utrzymać nam motywację. Przy wyborze zwróćmy więc uwagę na możliwość montażu uchwyty np. na tablet, odtwarzacz plików MP3, na książkę.

 (249)    (0)    0

Your comment has been sent successfully. Thanks for comment!
Zostaw komentarz
Captcha
Facebook comments