Podstawowym elementem wyposażenia każdego biegacza są dobre buty. Mimo, że bieganie wydaje się być jedną z najbardziej naturalnych form ruchu, to nawet na początku przygody z tym sportem trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie. Dobrze dobrane buty do biegania nie tylko zapewnią komfort, ale również uchronią przed kontuzjami. Początkujący biegacz może się jednak poczuć nieco zagubiony w gąszczu modeli i nie zawsze zrozumiałych tajników doboru obuwia.

Po pierwsze – indywidualne cechy anatomiczne

Zastanów się, w jaki sposób Twoje stopa uderza w podłoże. Jeśli sam nie do końca zdajesz sobie z tego sprawę, poproś kogoś o obserwację lub nagranie Twojego biegu. Jeżeli Twój ruch kieruje się do wewnątrz to oznacza, że załamuje się łuk stopy, a nacisk kieruje się na 1 i 2 palec. Dla takich osób stworzono buty do biegania dla pronatorów. które charakteryzują się wsparciem w środkowej części. Jeżeli Twój ruch kieruje się na zewnątrz to oznacza, że jesteś supinatorem, a w sklepie powinieneś sięgać po neutralne (bądź supinujące) buty do biegania.

Kolejną istotną kwestią jest waga biegacza. Im większa, tym większa w obuwiu musi być amortyzacja. Jest ona tym elementem, który odróżnia buty do biegania od innych. Standardowo zużywa się w 1/3 po przebiegnięciu 500 km, a w 2/3 po 1000 km. W przypadku nieco cięższych biegaczy zużycie jest szybsze, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór amortyzacji. Skutki niewłaściwych butów mogą być w tym przypadku opłakane. Całkowite jej zużycie może powodować bóle kolan, piszczeli, prowadzące w konsekwencji do długotrwałych kontuzji, które mogą nawet całkowicie wykluczyć nas z biegania.

Bardzo ważnym aspektem doboru butów do biegania jest ich rozmiar. Stopa podczas biegu „pracuje” i puchnie, a duży palec może dobijać do przodu buta. Z tego względu należy wybierać obuwie i pół rozmiaru, a nawet cały większe!

Po drugie – przeznaczenie

W zależności od nawierzchni, po której zazwyczaj biegasz, musisz wybrać odpowiedni typ obuwia. Jeśli zazwyczaj wybierasz lasy, szutrowe drogi, pola lub bezdroża powinieneś wybrać buty trailowe, czyli takie przeznaczone do biegania w terenie. Charakteryzują się one bardziej drapieżnym bieżnikiem, dzięki czemu są bardziej przyczepne. Jeśli biegasz z reguły po twardych nawierzchniach, to obuwie do biegania po asfalcie będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Początkujący biegacza powinni skupić się na butach treningowych, które świetnie sprawdzą się podczas codziennej aktywności oraz będą odpowiednie na pierwsze zawody. Osoby biegające bardziej profesjonalnie bądź dysponujące większym doświadczeniem na swoje starty wybierają obuwie do biegania startowe. Sprzyjają one osiąganiu lepszych wyników, ale uwaga! W przypadku osób mniej doświadczonych, mogą one powodować zwiększone ryzyko kontuzji. Ciesząca się niezwykłą popularnością karbonowa podeszwa spełni swoje zadanie tylko w przypadku szybszych zawodników.

Co z technologicznymi nowinkami?

Poszczególne firmy co roku prześcigają się w dostarczaniu coraz to bardziej nowoczesnych technologii do swoich butów biegowych. Czy każde z nich na pewno są niezbędne i tym samym, czy warto dopłacać za nie do swoich butów?

Wspominana już wcześniej karbonowa podeszwa jest rozwiązaniem wyłącznie dla osób lżejszych, bardziej doświadczonych, biegających na krótszych dystansach. Tego typu obuwie jest sztywniejsze i nie posiada zbyt dobrej amortyzacji. Dla osób traktujących rekreacyjnie zdecydowanie ważniejszym aspektem są coraz to nowe rodzaje pianek. Prawdziwą rewolucję w 2013 roku wprowadził Adidas ze swoją pianką Boost. Do dziś uchodzi ona za jeden z najlepszych rodzajów podeszwy dających jednoczesny komfort oraz pochłanianie energii. W kolejnych latach tym tropem podążył m.in. Nike ze swoją pianką React.

Czy da się jednoznacznie wskazać najlepszą markę butów do biegania i najlepszy model? Nie! Dobór jest bardzo indywidualny, dlatego warto przy wyborze pierwszego modelu należy skorzystać z rad specjalistów, którzy znajdą obuwie do biegania stworzone na miarę Twoich potrzeb!